Решенията за борба с изпирането на пари на фокус поради повишеното ниво на рискове

Решенията за борба с изпирането на пари на фокус поради повишеното ниво на рискове

14 август 2024

4 минути четене


Секторът на финансовите услуги продължава да се развива през 2024 г. със значителни предизвикателства и възможности. GenAI и Machine Learning предоставят изключително ценни инструменти в „арсенала“ на банките и другите финансови институции за ефективно предоставяне на техните програми за цифрова трансформация. Това коментира за DIGI PAY BLOG Анестис Димопулос, ръководител на дигиталните консултантски услуги и рискове, Baker Tilly Югоизточна Европа.

В същото време финтех екосистемата, DeFI платформите и токенизацията на традиционните активи се издигат по-бързо и застрашават традиционните финансови институции, въпреки че много от тях са „отделящи се“ необанки, за да навлязат на пазара в области, които традиционно не са добре позиционирани. Регулаторните изисквания (напр. EU DORA) също са ключово съображение, особено за киберрисковете и управлението на риска от трети страни. Не на последно място, надпреварата/войната за таланти се разраства в много измерения, в технологиите, но също и в други функционални области. Baker Tilly работи в тясно сътрудничество с нашите клиенти и пазари, за да поддържа сложни изисквания и да предоставя интегрирани решения, които отговарят на всички предишни предизвикателства, сподели Aнестис с нас.

Дигиталните плащания са изправени пред множество предизвикателства

Дигиталните плащания са изправени пред множество предизвикателства, включително рискове за сигурността под формата на фишинг, vishing (гласов фишинг) и smishing (SMS фишинг). Инфекцията и защитата от злонамерен софтуер също са много критични за намаляване на риска от кражба на самоличност и атаки "човек по средата".

Рисковете от трети страни също са много важни, тъй като заплахите за сигурността отвъд традиционните граници се появяват все повече и повече. Доставчиците на онлайн платежни услуги трябва да се съсредоточат върху модел 360, покриващ адекватно тяхната повърхност на заплаха (напр. въз основа на ISACA Digital Trust, NIST framework, PCI DSS и т.н.), да подобрят многофакторното удостоверяване и да повишат информираността на своите клиенти и бизнес партньори.

Рисковите профили са подобни във всички страни от Югоизточна Европа

Нашият опит, работещ с клиенти от повечето страни в Югоизточна Европа и в световен мащаб, показва, че рисковите профили са на същото ниво в тези страни, добави Анестис. Като се има предвид и общата регулаторна среда на ЕС, институциите от сектора на финансовите услуги в Югоизточна Европа прилагат повече или по-малко същите базови линии по отношение на рамки за съответствие и киберсигурност. Ключовият отличителен фактор е нивото на зрялост на тези вътрешни контроли и колко добре са установени, тествани и подобрени с течение на времето, заедно със силната информираност на хората.

AML под повишено внимание и строги изисквания от страна на регулаторите

Решенията за борба с изпирането на пари получават много внимание поради повишеното ниво на рискове, но също така повишеното внимание и силните изисквания от страна на регулаторите. Международните групи трябва да се придържат към (потенциално множество) разпоредби на местните централни банки, като в същото време приложените решения трябва да бъдат локализирани и да отговарят на местните рискови профили на страната.

Качеството на данните също е ключово предизвикателство, докато използването на AI със специфични случаи на употреба може да помогне за подобряване на ефективността, приоритизиране на предупрежденията за висок риск и изграждане на мрежов поглед върху риска.

Най-важните тенденции в сектора за следващите пет години

В бъдеще има някои ключови тенденции, които ще оформят рисковия профил на индустрията: Технологиите ще продължат да променят начина, по който се предоставят финансови услуги, като имат предвид новите разработки в изкуствен интелект, квантовите изчисления и науката за данните. Това са най-важните промени, с които ще се сблъска финансовата индустрия през следващите пет години, ни каза Анестис Димопулос, директор, ръководител на дигиталните и рисковите консултации, Baker Tilly Югоизточна Европа.

Изглежда, че рисковете ще останат около ключови рискови теми (кредитен риск, спазване на нормативната уредба, кибер рискове, ликвидни рискове и т.н.), но диференцирани по отношение на размера, източника и естеството (напр. как поведението на младите хора спрямо банкирането и кредитирането ще се отрази на услугите предлагани през следващите 5-10 години?). Геополитическите рискове се появяват наскоро и се очаква да бъдат все повече и повече през следващите няколко години.

Устойчивостта е ключова тема, движена и от разпоредбите на ЕС, и ще изисква значително внимание от страна на организациите за финансови услуги Изискванията за съответствие с нормативните изисквания ще продължат да се увеличават с различни очаквания за всяка юрисдикция.

Войната за таланти все още е тук, но зрелите организации вече са се адаптирали към новата реалност. Във всеки случай ще са необходими непрекъснати усилия и култура, ориентирана към хората, за да спечелите и поддържате най-добрите таланти, подчерта Анестис за финал.

Рая Лечева

Основател и генерален мениджър

+359 878 160 610

raya.lecheva@digipay.bg

Петя Велева

Изпълнителен директор

+359 889 527 212

petya.veleva@digipay.bg

Inter Expo Center Sofia, 147,
Tsarigradsko shose blvd

DIGIPAY 2024 All rights reserved