Плащания чрез QR код вместо банкова карта: Накъде поема ЕС?
Плащания от сметка към сметка (А2А) за закупуване на стоки и услуги на POI и POS, при които вместо платежен инструмент като банкова карта се ползва QR код, приложение или NFC технология. Това е една от областите, в която се очакват най-много иновации след влизането в сила на новата директива на ЕС за платежните услуги, известна като PSD3, и другите промени в европейското законодателство, касаещи електронните пари и плащания. Такава прогноза направи в навечерието на конференцията DIGI PAY в Интер Eкспо Център на 8 октомври директорът в главна дирекция „Финансова стабилност, финансови услуги и капиталови пазари към ЕК Ерик Дюкуломбие.
29 септември 2024
•
7 минути четене
AI може да добави от 2,8 до 4,7% от общите приходи на финансовата индустрията
„Глобалният институт McKinsey (MGI) изчислява, че в целия глобален банков сектор AI поколението може да добави между 200 милиарда долара и 340 милиарда долара стойност годишно. Това са 2,8 до 4,7% от общите приходи на индустрията, до голяма степен чрез повишена производителност.“ Това коментира за блога на DIGI PAY Анастасия Жданова, ръководител на практиката по изкуствен интелект на Infopulse, България.
22 септември 2024
•
3 минути четене
Необходима е повече мотивация от банките за развитие на отворено банкиране и незабавни плащания
Стратегията за платежните регулации е била много ясна и прозрачна от момента, в който започна да се развива на европейско ниво преди почти 10 години. Удобните и сигурни плащания се основават на два стълба - от една страна отворено банкиране, а от друга - незабавни плащания, включително трансгранични незабавни плащания. Както много други неща, които не са пряко продиктувани от пазара, това се случва с повече съпротива, защото мотивацията за прилагане на регулациите е донякъде изкуствена.
05 септември 2024
•
7 минути четене
Необходим е още по-строг контрол срещу прането на пари при влизане в еврозоната
Нашият обменен курс беше 7,5345, така че не беше толкова лесно да конвертирате наизуст куната към еврото. Това споделя за блога на DIGI PAY Ивана Росанчин, консултант по бизнес развитие на успешната хърватска финансова компания KOIOS. Целите бяха да се предотврати експлоатацията чрез необосновано увеличение на цените и да се попречи на бизнеса да закръгля цените прекомерно по време на прехода. Според мен това не беше постигнато напълно, коментира тя. Какво още призна тя за опита на Хърватия за стъпките, през които са преминали?
01 септември 2024
•
7 минути четене
Решенията за борба с изпирането на пари на фокус поради повишеното ниво на рискове
Секторът на финансовите услуги продължава да се развива през 2024 г. със значителни предизвикателства и възможности. GenAI и Machine Learning предоставят изключително ценни инструменти в „арсенала“ на банките и другите финансови институции за ефективно предоставяне на техните програми за цифрова трансформация. Това коментира за DIGI PAY BLOG Анестис Димопулос, ръководител на дигиталните консултантски услуги и рискове, Baker Tilly Югоизточна Европа.
14 август 2024
•
4 минути четене
Какво следва отвъд незабавните плащания?
Незабавните плащания от сметка към сметка ъществуват в Европа вече повече от десетилетие, като няколко схеми работят много успешно на национално ниво, като Blik в Полша, Swish в Швеция и iDEAL в Холандия. Те са изключително популярни, често с пазарни дялове над 70%. Но въпреки че тези системи са успешни, те се грижат само за техните специфични пазари и често не работят извън националните граници.
23 юли 2024
•
4 минути четене
Регулаторите да упражняват достатъчно натиск, за да бъдат защитени потребителите
Ключовите тенденции при измамите следват парите. Измамниците се фокусират в областите, където могат да реализират най-големи печалби с най-малки усилия. Дигитализацията на плащанията естествено насочва измамниците повече в посока схеми, при които се атакуват слаби места в процесите, като най-честите и болезнените от тях са Account-Take-Over (ATO), Authorized-Push-Payments (APP или вече известно като pig buthering) и кибер измамите най-често вследствие на malware заразяване на крайното устройство.
20 юли 2024
•
8 минути четене
С незабавните плащания навлизаме извън стандартните пазари
Незабавните плащания променят пазара на финансови услуги в България малко повече от година след старта им, коментира за блога на DIGIPAY 2024 Стоилка Арсова, директор на Националната картова и платежна схема, част от БОРИКА АД.
11 април 2024
•
6 минути четене
DORA и изкуственият интелект на хоризонта в България
Глобално през 2024 г. фокусът върху киберсигурността във финансовия сектор продължава да нараства. С увеличаването на броя, стойността и сложността на атаките, нарастват и нуждите на индустрията. Ако трябва да посочим двата основни акцента за годината, те биха били: от една страна, въвеждането на новия европейски регламент DORA, а от друга страна, изкуственият интелект с всички възможности и заплахи, които разкрива на кибер хоризонта. Това коментира Борис Гончаров, главен визионер на компанията за киберсигурност AMATAS и част от Консултативния съвет на конференцията DIGIPAY през 2024 г., в блога на DIGIPAY.
03 април 2024
•
4 минути четене
Новото старо през 2024 е изключително бързо развиващият се изкуствен интелект
Новото старо през 2024 в света на киберсигурността е изключително бързо развиващият се изкуствен интелект, съобщи експертът и преподавател Ясен Танев за блога DIGIPAY. Неговото използване, освен за защита, ще бъде и за злоупотреба и създаване на още по-добри и персонализирани писма, съобщения (SMS), снимки, видеа и звук, които ще изглеждат още по-реални. И за съжаление, злоупотребата с изкуствен интелект ще успее да автоматизира процеса на изпращане перфектно (време и емоционално състояние) и да поеме контрол над процеса.
19 март 2024
•
5 минути четене
България с повече препоръки за пране на пари на фона на плащанията по света
Светът се променя. 2023 беше рекордна година по отношение на платените откупи, които надхвърлиха 1,1 милиарда долара. Измамите нарастват.
19 март 2024
•
4 минути четене
2024 година ще бъде годината на развиващите се embedded payments
MPoC (Мобилни плащания на COTS) е относително нов PCI стандарт, който установява изискванията за сигурност при приемането на картови данни и ПИН на едно и също мобилно устройство. Това съобщи специално за блога на DIGIPAY Павел Камински, основател и управител на 7Security и член на Борда на съветниците на DIGIPAY 2023. Той позволява на технологичните доставчици да оптимизират и значително да подобрят платежното преживяване на търговците и потребителите.
13 март 2024
•
1 минута четене
Топ тенденции в плащанията за 2024 г.
Обемите на безкасовите транзакции се очаква да достигнат около 2.3 трилиона до 2027 г., удвоявайки се от 2022 г., показва докладът на Capgemini „Топ тенденции в плащанията за 2024 г.“. Този експоненциален растеж се дължи на разширяването на инфраструктурата за незабавни плащания в основните пазари, продължаващото приемане на рамката за отворено банкиране и други фактори: развиващите се очаквания на клиентите, регулациите и индустриалните инициативи катализират бързото приемане на нови инструменти и незабавни плащания.
11 март 2024
•
4 минути четене